| Model | AM-BX08 |
| Camera | |
| Image Sensor | 1 / 2.8 “CMOS |
| Image Size | 3840× 2160 |
| Electronic Shutter | 1 / 3s ~ 1 / 100000s |
| Iris Type | Fixed Iris |
| Min. Illumination | 0.02 lux@F1.6,AGC ON; 0 lux with illumination on |
| Lens | 2.8 mm@F1.6, H.FoV: 106°; V.FoV:57°; D.FoV:124°
3.6 mm@F1.6, H.FoV: 90°; V.FoV:47°; D.FoV:107° |
| Focus | Fixed |
| Lens Mount | M12 |
| Day& Night | ICR |
| Wide Dynamic Range | 120dB |
| BLC | Yes |
| HLC | Yes |
| Digital NR | Yes |
| Defog | Yes |
| S/N Ratio | >/50dB |
| Angle Adjustment | Pan: 0°~360°; Tilt:0°~80°; Rotation: 0°~360° |
| Image |
| Video Compression | Main stream:H.265 / H.265+ / H.264 / H.264 /
Sub /Third stream: H.265+ / H.265 / H.264+ / H.264 / MJPEG |
| H.264 Compression Standard | MainProfile@Leve4.1 High Tier |
| Resolution | 8MP( 3840 × 2160 ),6MP( 3200 × 1800 ),4MP(2688 × 1520),2K(2560×1440),
1080P( 1920 × 1080 ),750P(1280 × 720 ),D1,VGA(640 × 480), 640 × 360, 480 × 240CIF |
| Main Stream | 60Hz:8MP(1 ~ 20fps ) /6MP/4MP/2K/1080P(1 ~ 30fps);
50Hz:8MP(1 ~ 20fps) /6MP/4MP/2K/1080P(1 ~ 25fps); |
| Sub Stream | 720P/D1/VGA/640 × 360/CIF/480 × 240 60Hz: 1 ~ 30fps; 50Hz:1 ~ 25fps) |
| Bit Rate | 64 Kbps ~ 12Mbps |
| Bit Rate Type | VBR / CBR |
| Image Settings | ROI, Saturation, Brightness, Hue, Contrast, Wide Dynamic, Sharpness, Image Mirror,
image flip, NR, etc. adjustable through client software or web browser |
| Audio compression | G711A/U |
| ROI | 8 ROI Each ROI to be configured separately |
| Interfaces |
| Network | RJ 45 |
| Video Output | NO |
| Audio | 1CH built-in MIC |
| Storage | Built-in Micro SD card Slot, up to 256GB |
| Reset | Yes |
| Functions |
| Remote Monitoring | Web browsing/ONVIF+NVR |
| Web Browser | IE 11 (plug-in required)/chrome 89.0+/Edge 89.0+/Firefox87.0+/safari 14.0+ |
| Online Connection | Support simultaneous monitoring for up to 10 users;
Support multi-stream real time transmission |
| Network Protocol | UDP, IPv4, IPv6, DHCP, NTP, RTSP, RTP, RTCP,RTMP,PPPOE,DDNS,SMTP
FTP,802.1x,SNMP,UPNP,HTTP,HTTPS,HTTP POST,P2P,QOS |
| Interface Protocol | ONVIF |
| Storage | Network remote storage ;mirco SD card Storage |
| Smart Alarm | Motion detection, SMD,SD card full,SD acrd error, IP address conflict, cable
disconnection,video exception(scene change,video blur and abnormal color detection) |
| Motion Detection | Support smart motion detection; Filtering motion alarm
triggered by other target types expect humans |
| Smart event | (Human)region intrusion detection;(human)Line crossing detection |
| General function | Watermark, IP address filtering, video mask, heartbeat, system config backup,
smart supplement light corridor pattern, image distortion correction |
| Security | Video encryption. firmware encryption, configuration encryption, Illegal login lock,
IP address filetring, 802.1x authentication, basic and digest authentications for HTTP |
| PoE | Yes , IEEE802.3af |
| Supplement light range | IR range:20~30m; White light range:20~30m |
| Ingress Protection | IP67, Standard |
| Others |
| Power Supply | DC12V/PoE |
| Power Consumption | < 7W |
| Operating Environment | – 30 °C ~ 65 °C (-22°F~149°F);Humidity:less than 95 % (non-condensing) |
| Storage Environment | – 30 °C ~ 60 °C (-22°F~140°F);Humidity:less than 95 % (non-condensing) |
| Dimensions ( mm ) | 167.6 × 75 × 74.6 |
| Weight ( net ) | Approx. 0.42KG |
| Installation | Ceiling mounting; Wall mounting |
| Certificate | CE, FCC,BIS |
| Environmental Protection | Complies with Directive EU RoHS, |