| Model | AM-DX02 |
| Camera | |
| Image Sensor | 1 / 3 “CMOS |
| Image Size | 2560× 1440 |
| Electronic Shutter | 1 / 3s ~ 1 / 100000s |
| Iris Type | Fixed Iris |
| Min. Illumination | 0.09 lux@F2.2,AGC ON; 0 lux with illumination on |
| Lens | 2.8 mm@F2.2, H.FoV: 96°; V.FoV:53.7°; D.FoV:112°
3.6 mm@F2.2, H.FoV: 74.5°; V.FoV:41°; D.FoV:86.5° |
| Focus | Fixed |
| Lens Mount | M12 |
| Wide Dynamic Range | Digital WDR |
| Day&Night | ICR |
| BLC | Yes |
| HLC | Yes |
| Digital NR | Yes |
| S/N Ratio | >/50dB |
| Angle Adjustment | Pan: 0°~360°; Tilt:0°~80°; Rotation: 0°~360° |
| Image |
| Video Compression | Main stream:H.265 / H.265+ / H.264 / H.264 /
Sub stream: H.265+ / H.265 / H.264+ / H.264 / MJPEG |
| H.264 Compression Standard | MainProfile@Leve4.1 High Tier |
| Resolution | 4MP( 2560 × 1440 ),3MP( 2304 × 1296 ),1080P (1920 × 1080)
720P( 1280 × 720 ),D1,VGA ( 640 × 480 ),480 × 240,CIF |
| Main Stream | 4MP/3MP/1080/720p (60Hz: 1 ~ 30fps 50Hz:1 ~ 25fps) |
| Sub Stream | DI/VGA/480 × 240/CIF(60Hz:1~30fps ; 50Hz:1~25fps) |
| Bit Rate | 64 Kbps ~ 3Mbps |
| Bit Rate Type | VBR / CBR |
| Image Settings | ROI, Saturation, Brightness, Hue, Contrast, Wide Dynamic, Sharpness, Image Mirror,image flip, NR, etc. adjustable through client software or web browser |
| Audio compression | G711A/U |
| ROI | Each ROI to be configured separately |
| Interfaces |
| Network | RJ 45 |
| Video Output | NO |
| Audio | 1CH built-in MIC |
| Storage | No |
| Reset | No |
| Functions |
| Remote Monitoring | Web browsing/ONVIF+NVR |
| Web Browser | IE 11 (plugin-in required)/chrome 89.0+/Edge89.0+ /Firefox87.0+/safari 14.0+ |
| Online Connection | Support simultaneous monitoring for up to 4 users;
Support multi-stream real time transmission |
| Network Protocol | UDP, IPv4, IPv6, DHCP, NTP, RTSP, ,802.1x,HTTP |
| Interface Protocol | ONVIF |
| Storage | Network remote storage |
| Smart event | (Human)region intrusion detection (human)line crossing detection |
| General function | Watermark, video mask, heartbeat, corridor pattern |
| Security | Video encryption. firmware encryption, configuration encryption, Illegal login lock,
IP address filetring, 802.1x authentication, basic and digest authentications for HTTP |
| PoE | Yes , IEEE802.3af | No |
| Supplement light range | IR range:10~20m; White light range:10~20m |
| Ingress Protection | IP67, Standard |
| Others |
| Power Supply | DC12V/PoE | DC12V |
| Power Consumption | < 5W | <4W |
| Operating Environment | – 20 °C ~ 55 °C (-4°F~131°F);Humidity:less than 95 % (non-condensing) |
| Storage Environment | – 40 °C ~ 60 °C (-4°F~140°F);Humidity:less than 95 % (non-condensing) |
| Dimensions ( mm ) | Φ94.8 × 82.8 |
| Weight ( net ) | Approx. 0.28KG |
| Installation | Ceiling mounting; Wall mounting |
| Certificate | CE, FCC,BIS |
| Environmental Protection | Complies with Directive EU RoHS, |